Şerit LED Nedir? Şerit LED Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Şerit Led Nedir?
Şerit led nedir? Işık yayan diyotlar veya LED’ler, ev aydınlatması, ofis, cafe, restaurantlar ve bir çok mimari projeler için giderek popüler hale geliyor. Normal akkor ve halojen lambalarla karşılaştırıldığında, düşük güç kullanımı, uzun ömür ve daha az ısı üretimi gibi pek çok yararı var. Kullanıcılar ışıkları kolayca kontrol edebilir ve programlayabilir.

Dahası, kullanıcılar dimmer ayarlarını içeren bir kit içinde LED’ler satın alabilir veya anahtarlı bir uzaktan kumandayla yüksek teknolojili bir pakete sahip olabilirler. LED’ler çok güçlü ve darbelere karşı dayanıklı olduklarından, şerit ışıkları olarak da kullanılabilirler. LED şerit ışıkları satın almak kolay görünebilir, ancak alıcıların ihtiyaçlarına göre doğru ışıkları almalarını sağlamak için dikkate almaları gereken aslında birçok farklı faktör vardır.

Şerit LED Türleri

Şerit LED, şeritler halinde gelen birçok farklı türü tanımlamak için kullanılan genel bir terimdir. LED’leri nasıl kullanmayı düşündüğünüze bağlı olarak, aslında bir başkasının üzerine bir türe gerek duyabilirsiniz. Örneğin kaplamalı modeller (slikon LED ışık şeritleri veya LED hortum kaplı), banyo gibi alanlar için daha uygundur, çünkü genellikle su geçirmezdir. Kendiliğinden yapışan LED şeritler, uygulamayı basit ve sorunsuz hale getirir. LED’lerin esnekliğinin ilgisiz olduğu yerlerde, sert şeritler (LED ışık çubukları) başka bir seçenektir.

Doğru LED ışıklarını ararken, IP derecesine veya “Giriş Koruması” derecesine bakmanız önemlidir. IP derecelendirmesi, ışık şeridinin unsurlara nasıl tepki vereceğini belirler: İlk sayı ışığın, toz gibi katı nesnelerden korunma yeteneğini belirtir; ve ikinci rakam ışığın su gibi sıvıdan koruyabilme yeteneğini belirtir. İlk basamak 0’dan 6’ya, 6’sı tozdan en çok korunan olduğunu belirler. İkinci basamak 0’dan 8’e, 8’i de suya dayanıklıdır. Örneğin, IP65 olarak tanımlanan bir LED ışık şeridi toza dayanıklı ve suya karşı koruma sağlayacak ve ulaşılması zor bir banyo parçası için harika olacaktır.

Yaya yolları gibi alanlarda, alüminyum panel LED ışık şeritleri için tercih edebilirsiniz. Ayrıca yarım yüzeye monte diyot ve yarı ışık yayan diyot olan 5050 SMD LED ışıklarından bir rulo satın almak da mümkündür.

Şerit Led Çip Çeşitleri

Şerit LED Nedir? Ve Çeşitleri Nelerdir? LED şerit ışıkları satın alırken, birçok kişi yalnızca uzunluğa bakmanın yanlışını yapar. Açıkçası önemli olmakla birlikte, tüketicilerin de içindeki LED’lerin miktarına bakmaları gerekiyor. İdeal olarak, ayak veya metre, avlu, vb. Başına en fazla miktarda LED bulunan şerit ışıklarını aramalısınız. LED ışıkları birbirinden çok uzakta duruyorsa, şerit, temiz bir ışık hattı yerine lekeli aydınlatma üretebilir.

Şerit Led Çip Çeşitleri

Şerit Led Çip Çeşitleri

Şerit başına LED sayısını bulmak oldukça kafa karıştırıcı olabilir çünkü üreticiler standart bir ölçüm kullanmazlar. Bir marka, makara başına 200 LED reklamı yaparken, bir başkası metre başına 90 LED bildirirken, bir başkası da ayak başına 40 LED bildiriyor. Tam olarak kaç tane LED’in olduğunu anlamanız için bazı temel matematik işlemlerini yapmanız gerekir.

“Her şerit onları karşılaştırmak için birim başına sahiptir.”

Şerit LED Işıklarının Parlaklığı

Geçmiş yıllarda, LED teknolojisi önemli ölçüde geliştirildi, böylece küçük diyotlar daha parlak ışık üretebilir. Bununla birlikte, bu, LED şerit ışıklarınızın parlak olacağını varsamanız anlamına gelmez. Bazı durumlarda, aksan aydınlatması için kullanıldığında ışığın parlak olmasını istemeyebilirsiniz.

Işıkların parlaklığı lümenlerde ölçülür (bazı tüketicilerin yaygın olarak inandığı gibi, watt değil). LED şerit ışıklarını nasıl kullandığınıza bağlı olarak belirli bir düzeyde lümen gerektirecektir.

Kullanım Alanları

Ayak Başına Düşen Lümen Sayısı

   Vurgulu Aydınlatma 150 to 250
   Gömme dolap altı aydınlatma 175 to 550
   Kaynak yakınında görev aydınlatması 250 to 450
   Görevin aydınlatması kaynaktan uzak 350 to 700
   Dolaylı aydınlatma 375 to 575
   İşaretler 500 to 750

En tanınmış LED şerit ışık üreticileri, ürünlerinin ürettiği lümen miktarını listeler. Bununla birlikte, tüketiciler listelenenlere dikkat etmelidir. Hiçbir belirlenmiş standart yoktur, bu yüzden bir üretici metre başına 250 lümen olduğunu belirtebilir; diğer bir deyişle metre başına 250 lümen vardır. İlk LED şerit ışığı saniyeden daha parlak olurdu.

Şerit LED Işık Rengi

LED şerit ışıkları, renkleri değiştirebilen şeritlerin yanı sıra geniş bir renk aralığına sahiptir. En temel LED şerit ışıklarına “adreslenemez” denir ve yalnızca sabit bir ışık rengi yayar. Satın almak ucuzdur ve genellikle kurulumu daha kolaydır.

İkinci bir LED ışığı türü “adreslenemeyen RGB şeritler” olarak adlandırılır. Bu LED ışıkları herhangi bir kırmızı-yeşil-mavi renk gösterebilir. Bunlar “adreslenebilir RGB” LED şerit ışıklarından farklıdır. Aradaki fark, adreslenebilir LED şeritlerinin, her bir LED arasında bağımsız olarak her bir LED’i kontrol etmesini sağlayan küçük bir denetleyicisine sahip olmalarıdır. Adreslenebilir LED ışıkları daha pahalıdır ve çoğu ev gereksinimi için genellikle gerekli değildir. Yine bu, kişisel tercihlere ve tüketicilerin ışık fikstürlerinde hangi kaliteleri gerektirdiğine inecektir.

Renk sıcaklığı

Renk sıcaklığı, bir LED ışığının renginden çok farklı bir şey. Sıcaklık, ışığın ne kadar sıcak veya soğuk olduğunu gösterir. Sıcaklık, Kelvin olarak derecelendirilir; daha serin renkleri temsil eden daha yüksek Kelvin ve daha sıcak renkleri temsil eden daha düşük Kelvin ile. İnsanlar mavi floresan aydınlatmadan şikayet ettiğinde, sıcaklık mekana çok uygun olmadığı için sıklıkla görülür.

Sıcaklık Kelvin

Açık Renk

Uygulamalar

   5000K-6000K  Günışığı
 • Dış Mekan Aydınlatmalar
 • Banyolar
 • Okunması gibi parlak ışığa ihtiyaç duyulan durumlar
   3500K-4100K  Beyaz Işık
 • Mutfaklar
 • Koridorlar
   2700K-3000K  Sarı Işık
 • Oturma odaları
 • Yatak odaları

Renk ayarlanabilir sıcaklıklara sahip LED şerit ışıklarının bulunmasının mümkün olduğunu unutmayın. Işık şeritlerini çeşitli aydınlatma ışıklandırması türleri için kullanmak istiyorsanız çok yararlı olabilirler.

Şerit LED Kurulumu

İlk önce LED ışıklarını nasıl monte edeceğinizi düşünmeden almayın. Yapışkan destekli esnek bir LED ışık şeridi satın alıyorsanız, ışıkları bunları gitmek ve takmak istediğiniz yere yapıştırmak kadar basit de olabilir. Ancak diğer durumlarda, şeritlerin kesilmesi gereken karmaşık kurulumlar ve programlanmış, kurulum karmaşıklaşabilir.

Şerit Led Kurulum Şeması

Şerit Led Kurulum Şeması

Montajla ilgili olarak daima aşağıdaki faktörleri göz önünde bulundurmaya dikkat edin:

  • Gerekli şerit uzunluğu / gereken şerit sayısı
  • Güç ve voltaj gereksinimleri
  • Şerit üzerindeki LED’lerin yönü
  • LED şerit ışıklarının esnekliği
  • Konnektörler gibi bileşenlerin gerekli olup olmadığı
  • Şeridin programlanması gerekip gerekmediği

Uygulamalı bir örnek vermek gerekirse RGB Şerit Led nasıl bağlanır? sayfamızdan RGB Şerit Led kurulumunu yazılı ve videolu anlatımına ulaşabilirsiniz. Daha detaylı bilgi için bizlere ulaşmaktan çekinmeyin. Servis ekibimiz sizlere destek vermekten memnuniyet duyacaktır.

Şerit LED Watt’ı

Herhangi bir LED şerit lambası almadan önce, voltaj değerine bakmanız gerekecektir. Öncelikle, prizinizin LED’lerin enerji taleplerini karşılayabildiğinden emin olmanız gerekir. Bazı basit matematik yaparak hesaplamak oldukça kolaydır.

Güç kaynağınızın ne kadar güç tutabileceğini öğrenin. Örneğin, tipik bir güç prizi kısa süre önce 15 amper işleyebilir. 120 voltta, bu 1800 watt çıkıyor. Hiçbir zaman toplam kapasitenin yüzde 80’ini aşmamak önerilir; bu nedenle 1.440 watt’dan daha fazla yük getirmek istemezsiniz. Satın almak istediğiniz LED şerit ışıklarının ürün özelliklerinde, voltaj arayın. Vat miktarı, bazen makara başına, ölçüm birimi başına veya LED başına listelenir. Watt değeri birimlerde veya LED başına listeleniyorsa toplam projenizde kaç ayak veya LED kullanılacağını hesaplayın ve bunu watt ile çarpın. Bu, devrenizin LED’leri tutun.

LED’in voltajına dikkat etmenin bir başka nedeni enerji tüketimi. LED’ler tipik olarak (diğer ışık türlerinin çoğuna kıyasla) fazla elektrik kullanmamasına rağmen, elektrik kullanımı hala elektrik faturanıza ek bir ücret getirebilir. Şerit LED Nedir? sorusuna farklı bir incelemeyle cevap veren NOAS Şerit Led incelemesi sayfasını ziyaret ederek, test cihazlarından geçen gerçek raporları göz atabilirsiniz

NOAS Şerit LED Ürünleri Nasıl Satın Alınır?

NOAS ihtiyaçlarınız için doğru LED şerit ışıklarını bulmanızı kolaylaştırır. Alışverişe başlamak için NOAS’ın satış noktaları sayfasını ziyaret ederek hemen ürünlerimizi inceleyebilirsiniz. Gerçekten de NOAS’da satılık onlarca şerit led çeşidi bulabilirsiniz. Bu nedenle aramanızı daha da daraltmak isteyeceksiniz. Şerit LED sayfamızdan “pembe” veya “RGB” gibi daha fazla çeşitleri bulmak için kategoride bulunan sayfaları detaylıca inceleyebilmek üzere tüm teknik özellikleri ve uluslararası işaretleri belirtilmiştir. Seçenekleri daha fazla daraltmak için ürün kategorilerini ihtiyacınız olan modele göre daraltabilirsiniz. Birçok LED şerit ışıkları dize ve peri ışıklarının altında bulunabilir. NOAS markası altında çok çeşitli ürünler olduğu için, alıcıların satın almadan önce bir satıcıya olan itibar ve incelemelerini kontrol etmeleri önerilir.

NOAS Şerit Led ürünleri 3 yıl garantilidir. Garanti şartları sayfasını inceleyerek detaylı bilgi alabilirsiniz.

Sonuç

LED şerit ışıkları için alışveriş yapmak, neye bakacağınızı bildiğiniz sürece zor olmak zorunda değildir. En önemlisi, alıcılar kurulum, güç talepleri ve renk seçenekleri hakkında bilgi sahibi olmalarını sağlamayı isteyecektir. Ayrıca, programlanabilir LED’ler gibi özel kullanım için birçok LED şerit ışığı da bulunmaktadır. Ne tür bir LED şerit ışıklarına ihtiyacınız olursa olsun, NOAS’da satılık büyük bir seçim bulacağınızdan emin olabilirsiniz.

Ocak 17, 2021
BLOG